Jak vybrat nový gril?

Jak vybrat nový gril?

Váš starý gril již dosluhuje a grilování přestává být radostí. Začínáte se přípravě jídel na něm vyhýbat, protože je pro vás zbytečně složitá? Nebo naopak trávíte stále více času doma, na terase či na chalupě s rodinou a přáteli a potřebujete si pořídit nový gril? Stojíte teď před otázkou, jak si pro sebe vybrat ten správný.

Rozhodování se může zdát v dnešní nepřehledné nabídce docela složité, ale věřte není to žádná věda. Musíte si napřed pouze ujasnit pár priorit a věnovat čas informacím kolem výběru konkrétního typu grilu.

 

 

Kolik chci a mohu investovat do nového grilu?

Zde opravdu doporučuji nenechat se zlákat tzv. „levnými grily s perfektní výbavou“. Toto rozhodnutí vás může přijít ve finále pěkně draho. „Levné grily mohou být levné, protože jsou vyrobeny z materiálu, který nebývá moc kvalitní, spojovací díly vám rychle zreznou, víka grilu nebývají dvouplášťová, což ostatně velmi oceníte během grilování, zkrátka za málo peněz na první pohled hodně muziky, ale opak je pravdou.

Obraťte se proto k vyzkoušeným značkám, které mají delší tradici. Jsou na trhu dlouhá léta a za tu dobu už jejich výrobci vychytali veškeré nedostatky svých grilů a nyní si mohou dovolit již jen vylepšovat. U tradičních značek je i gril nižší třídy vyrobený ze stejně kvalitního materiálu jako jeho dražší kolegové ve VIP řadě. Perfektně vybavený gril za podezřele nízkou cenu by pro vás měl být tedy spíše varováním. Také si dejte pozor na různé napodobeniny známých výrobců grilů, zejména značek Weber či Lotus Grill. Kopie tradičních značek grilů pro vás mohou být zcela vyhozené peníze. Provedení těchto grilů totiž absolutně neodpovídá originálům, i když mohou na první pohled vypadat velmi podobně.

Při rozhodování  je určitě lepší zvolit kvalitní, dražší gril s menší výbavou, který vám chvilku vydrží. S jistotou se vám na něm bude snadněji a lépe grilovat (provedení, použitý materiál, rošt, víko, výkon atd…), další možnosti příslušenství si pak můžete pořizovat postupně, dle vaší aktuální potřeby.

                                                   

 

Jednou z hlavních otázek před koupí grilu je - jak často a pro kolik lidí budu grilovat?

Dle této odpovědi se můžete lépe zorientovat v modelových řadách grilů. Např. pokud si jednou za 14 dní připravíte rodinnou večeři na grilu a občas k vám na víkend přijedou přátelé, s kterými posedíte u grilování, je pro vás ideální pohybovat se v nižší až střední kategorii modelových řad grilů. To ale neznamená, že nižší třídy grilů u tradičních značek jsou méně kvalitní.

Jak jsme již zmiňovali výše, tyto modely jsou vyrobeny ze stejných materiálů jako nejvyšší, luxusní řady, jen mají menší výbavu. Tu byste, pokud grilujete málo, pravděpodobně nevyužívali a investice by byla zbytečná.

Jiný případ nastane, když grilujete opravdu často, vlastně používáte-li gril jako takovou venkovní kuchyni. Pak opravdu nešetřete financemi a vybírejte v nejvyšších modelech, které jsou dnes plně napojeny na mobilní aplikace a jsou skvěle vybavené, což vám hodně usnadní práci. Nikdo nechce prostát u přípravy večeře hodiny. Každá značka, ať už je to tradiční Weber, skvělý keramický Big Green Egg, kanadský Broil King, Campingaz, Outdoorchef, Pit Boss, Rösle, Napoleon nebo malý, moderní Lotus Grill nabízí svým zákazníkům vždy velký výběr modelů.

      

 

Věčná otázka - grilovat na plynu či na dřevě?

V dnešní době je to už prakticky jedno. Jde spíše o pohodlí a váš specifický vztah k určitému stylu. Steak můžete spálit stejně dobře na plynu, jako na dřevě. Stejně tak ho můžete i skvěle připravit, aniž by i špičkový kuchař poznal, zda prošel grilem na dřevěné uhlí či plynovým. Existuje spousta vychytávek a doplňků, s kterými je radost grilovat. Vaše rozhodování je pouze o vašem specifickém vztahu k určitému typu.

 

Plynové grily

  • jsou trochu pohodlnější,
  • rychleji je rozpálíte a lépe regulujete teplotu,
  • mají více možností vybavení a doplňků,
  • mohou vám plnohodnotně nahradit vaší klasickou kuchyni.

Dokonce na nich můžete, díky speciálním dřevěným štěpkám, grilovat v kouři stejně tak, jako v grilu na dřevo. Jsou ale na první investici výrazně dražší.

 

Grily na dřevěné uhlí

Kotlové grily jsou zejména o vztahu. Musíte je milovat!

Chvilku přeci jen trvá, než je rozehřejete, trochu to čoudí, ale ta vůně a tiché praskání briket!

Jsou pro opravdové milovníky klasiky.

Také k nim lze dokoupit spoustu vybavení pro snadné grilovaní.

 

 

U obou typů musíte myslet na zásoby paliva. Mít vlastní zásobu kvalitních briket a když říkám, tak myslím opravdu kvalitních. Na palivu záleží, špatně a rychle hořící brikety vám mohou zkazit celé grilování.

U plynu si můžete vybrat, zda chcete klasickou těžkou kovovou nádobu nebo lehkou kompozitovou lahev. Je také dobré mít vždy jednu plnou v zásobě. Tyto starosti vám odpadnu, pokud si vyberete elektrický gril. Tam stačí mít zaplacené faktury na elektřinu.

   

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zda na dřevě či na plynu, popřemýšlejte nad peletovými grily. Peletové grily jsou hitem posledních let. Nabízí totiž kompromis mezi pohodlím plynového grilu a stylem a vůní grilování na dřevě. Tyto moderní grily fungují na 100% dřevěné pelety. Digitální kontrolní jednotka dodává absolutní kontrolu nad grilem a umožnuje ho "nastavit a odejít", aniž by bylo nutné neustále přikládat a udržovat oheň. Dřevěné pelety jsou maximálně efektivní a zůstane z nich jen velmi malé množství popela. Zároveň produkují aromatický kouř, který dodává masu klasickou chuť BBQ. 

         

 

 

Jakou mám zvolit velikost grilu?

Teď už máte jasno v jaké modelové třídě grilů se chcete pohybovat a víte, zda chcete gril na plyn či na dřevo nebo třeba peletový. Zbývá se rozhodnout jakou správnou velikost grilu zvolit.

Řiďte se možnostmi místa, kam chcete gril umístit. Nezapomeňte, že se vám tam musí pohodlně vejít i s otevřeným víkem a místem pro manipulaci kolem grilu. Jiný gril si postavíte na balkon a jiný na velkou zahradní terasu.

Rozhodující pro vás také bude volba správné velikosti roštu pro vaše grilování. Pokud grilujete zejména pro vlastní rodinu, bude vám pohodlně stačit 2-3 hořákový gril střední třídy s roštem o velikosti do 2500 cm2 nebo gril na dřevěné uhlí s roštem o průměru cca 57 cm.

Větší gril zvolte, pořádáte-li často a rádi různá posezení s přáteli či grilovací párty. Jde už o velké 4 a více hořákové grily s grilovací plochou cca 3500-5000 cm2.

Každý výrobce grilů má své značení modelových řad podle velikosti grilu a jeho vybavení. Většinou se řadí dle jména/názvu modelového typu např. Weber Genesis, Weber Spirit nebo třeba značka Big Green Egg či Lotus Grill uvádí velikost Big Gren Egg small, medium, large a Xlarge.

           

 

Na co si dát pozor při samotném výběru grilu

Centrem každého grilu je rošt – skutečně kvalitní rošt je buď nerezový, nebo litinový. Litinové rošty jsou těžší a bytelnější a výborně rozvádějí teplo. Jejich nevýhodou je těžší manipulace, nutnost čištění po grilování kartáčem (nelze je dát do myčky) a vyšší pořizovací cena.

Nerezové rošty jsou nepatrně lehčí, lépe se udržují, ale akumulují/rozvádějí teplo o něco hůře než litina. Jejich velkou výhodou je snadná údržba, můžete je dát i do myčky na nádobí.

Na druhou stranu je lépe si pořídit těžší masivní, litinový rošt a kartáč na čištění, s kterým snadno po skončení grilování rošt vyčistíte. Zbytky napečeného jídla necháte vypálit a rošt párkrát přejedete kartáčem, nemusíte s ním pak vůbec manipulovat. Kartáč na čištění roštů byste si měli určitě pořídit do základní výbavy ke každému grilu. Před začátkem grilování je také dobré nezapomenout rošt potřít tenkou vrstvou tuku (špekem, či speciálním olejem ve spreji).

   

 

Při výběru grilu se podívejte, zda víko je dvouplášťové. Tyto grily lépe udržují teplo i v nepříznivém počasí, víko z vnější strany se ani při intenzivním grilování tolik nerozpálí a nevznikne tak riziko, že se o něj při doteku spálíte. Gril s dvouplášťovým víkem také méně dehtuje a je celkově pevnější. Ve víku by měl být samozřejmostí zabudovaný teploměr, pro snadnou kontrolu teploty uvnitř grilu.

Nepodceňte ani možnost odkládací plochy. Nemáte-li vlastní odkládací stolek, tak každá plocha u grilu se bude hodit. Ke grilům se často dodávají sklopné odkládací poličky či grilovací stolky. Váha grilu bude hrát svou roli, pouze tehdy, pokud máte v úmyslu gril často na své zahradě či terase přemísťovat. Pokud budete mít stabilní grilovací místo, na váze grilu nezáleží. Pouze si zkontrolujte, zda je gril stabilní.

   

V neposlední řadě se zeptejte prodejce na záruční dobu grilu. Každý výrobce uvádí trochu jiné záruky na své grily. Grily s krátkou záruční dobou (povinné 2roky) značí, že použité materiály nebudou pravděpodobně tak kvalitní, jak byste si představovali, i když mohou být krásně prezentovány. Většina tradičních výrobců dává záruku 5-10 let na gril a trochu kratší dobu na komponenty grilu.

                          

 

Co by nemělo chybět v základní výbavě grilu?

Když si koupíte nový gril, musíte si k němu také pořídit alespoň základní vybavení pro grilování.

Pokud jste se rozhodli pro gril na dřevěné uhlí, tak vám určitě nesmí chybět zapalovací set. Ke všem grilům budete potřebovat také grilovací rukavice, které vás ochrání před žárem z grilu, již zmíněný kartáč na čištění grilu a grilovací náčiní. Životnost a vzhled svého grilu ovlivníte svojí péčí, proto je praktické mít k němu i ochranný obal, který gril chrání před prachem, UV zářením a nepřízní počasí. Pro další příslušenství se rozhodnete dle vámi vybraného typu grilu a podle toho, jaké pokrmy na něm chcete připravovat. Může to být třeba stojan na kuře, otáčecí špízy, koš na zeleninu či keramický tál. V dnešní technické době již výrobci grilů integrují do svých modelů různé typy termosond.

Termosonda vám výrazně ušetří starosti s dobou pečení pokrmů na grilu. Pro vaření na grilu je také skvělé začít používat litinové nádobí, které perfektně vede teplo, ale pokrmy se vám v něm hned tak nepřipálí. V podstatě dnes již neexistuje jídlo, který byste nemohli připravit na dobře vybaveném grilu.

   

 

 

Pokud si stále přesto nejste jisti, který gril by byl pro vás ten pravý, můžete se kdykoliv přijít poradit s odborným personálem v naší kamenné prodejně na Praze 4 v Kunraticích.

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout