Znáte metodu úpravy pokrmů Sous-vide nebo-li vaření pod vakuem?

Znáte  metodu úpravy pokrmů Sous-vide nebo-li vaření pod vakuem?

Možná jste už slyšeli jak renomovaní šéfkuchaři chválí metodu Sous vide nebo jste v dobré restauraci ochutnali dokonale připravený biftek či skvělou panenku, která se jen rozpadala na jazyku. Možná byla právě připravena touto nejnovější metodou, která se stala hitem v lepších restauracích po celém světě a nyní si nachází cestu i do našich domovů a na váš stůl.

Název pochází z francouzského výrazu sous-vide což v překladu znamená doslova vaření pod vakuem.  Sous-vide je  tepelná úprava, při které se potraviny tepelně upravují v páře nebo ve  vodní lázni zavakuované ve vakuovacích sáčcích. Sous-vide se připravuje při nízkých teplotách a to zpravidla nejčastěji pod 60°C. Účelem přípravy Sous-vide je v maximálním množství zachovat chuť, vitamíny, minerální látky a vzhled potravin. Při této úpravě je váhová ztráta potraviny jen maximálně okolo 5%.

 

 

Proč používat metodu Sous-vide ve vlastní kuchyni?

  • Jídlo si zachovává svou perfektní chuť, dokonalou strukturu a maximální možné množství vitamínů a minerálních látek. Jednoduchá kombinace zdravého vaření a špičkové chuti vlastních surovin. Pomalým vařením při nízké teplotě se zachovává křehkost a šťavnatost masa a zeleniny.
  • Šetří váš čas! Zavakuované potraviny pouze vložíte do zahřáté vody, nastavíte časovač a můžete se jít věnovat jiným činnostem. Suroviny můžete mít také předem připravené k další úpravě Můžete si  připravit dopředu větší množství porcí, zchladit a skladovat.
  • Maso připravené touto metodou má velmi malý váhový úbytek, šetří tak vaši peněženku.
  • Metoda je široce využitelná na různé druhy masa a ryb jejichž chuť je pak nepřekonatelná, na úpravu zeleniny a příloh. Touto metodou si pak připravíte steaky naprosto přesně tak, jak je máte rádi a nemůžete nic zkazit.

 

Potřebnou vakuovačku jistě využijete i při skladování potravin do lednice či mrazáku. Zavakuované potraviny vydrží až 10x déle čerstvé. Maso již nemusíte hned mrazit, aby vám vydrželo, zavakuujete ho a vydrží do příštího týdne čerstvé. Vaši úrodu ze zahrádky také uchováte déle pro pozdější zpracování. Bez dobré vakuovačky se dnes prostě neobejdete.

 

Vařit metodou Sous-vide není žádná věda. Stačí dodržet pár základních pokynů a máte to!

Pokud se rozhodnete používat tuto technologii vaření ve vaší kuchyni budete k tomu potřebovat dobrou vakuovačku, kterou využijete nejen k vakuování pokrmů pro pomalé vaření, ale také k uchovávání potravin v lednici či k lepšímu uložení do mrazáku. Vybrat si můžete z mnoha typů vakuovacích přístrojů o různých výrobců. Německé vakuovačky Lava jsou profesionální vakuovačky, ideální k využití i ve vaší domácnosti. Vysoce kvalitní a profesionální vaukovací přístroje vyrábí i česko-švýcarská společnost VACSTAR. Mějte na paměti, že výběru kvalitní vakuovačky se rozhodně nevyplatí šetřit. Pokud se rozhodnete používat tuto metodu pro úpravu pokrmů Sous Vide zcela jistě se vše odvíjí od kvalitního vakuovacího zařízení.

 

Dále pak potřebujete ponorný vařič se zabudovaným časovačem. Potraviny uložíte do speciálního sáčku společně s bylinkami a kořením. Ze sáčku vysajete veškerý vzduch pomocí vakuovačky. Sáček pak vložíte do vodní lázně, kterou ohříváte ponorným vařičem na přesně danou teplotu dle přiložené tabulky a za pár hodin máte hotový pokrm bez vaší přítomnosti v kuchyni. Výsledkem budete nadšeni!

 

Vybírat můžete z různých typů varných lázní VACSTAR či ponorných vařičů. Při výběru se můžete orientovat podle parametrů produktu nebo vašeho účelu a četnosti použití v poměru k ceně výrobku.

 

 

 

 

 

 

Pokud má být výsledek dokonalý, je dobré si dát pozor, zda jste použili opravdu čistý sáček na potraviny, který nemá žádné poškození a vzduch je opravdu dobře odsátý pomocí vakuovačky. Pro perfektní těsnění doporučujeme používat originální sáčky či folie do vakuovaček Lava  či VACSTAR.

Receptů jak správně používat tuto metodu je na internetu již dostatek, stačí se nechat inspirovat.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout